Bir Dünya Üniversitesi Olma Yolunda

26 Şubat 2014

Prof. Dr. Mustafa Aydın, Kadir Has Üniversitesi'nin genç rektörü. Uluslararası İlişkiler alanında uzman ve üniversitenin uluslararası bağlantıları rektörlüğü döneminde her geçen gün artıyor. Kurumsallaşmaya ve kurumsal sosyal sorumluluğa önem veriyor. Kendisiyle kişisel kariyerini ve Kadir Has Üniversitesi'ndeki değişim ve dönüşümü değerlendirdik.

İlk olarak kişisel kariyerinizle ilgili sorularımız var. Sonrasında üniversite içinde yaptığınız çalışmalarla ilgili, gerçekleştirilen değişim, dönüşüm ve sosyal sorumluluk faaliyetleriyle ilgili sorularımız olacak.

Uluslararası İlişkiler tercihini nasıl yaptınız? Uluslararası İlişkiler, sizin için ne ölçüde önemli?

Bizim dönemimizde biz üniversite tercihi yaparken, şu andaki öğrenciler için yabancı olan bir sistemle üniversiteye girdik. O zaman da 2 aşamalı merkezi sınav sistemi vardı. Fakat biz her bölümü tercih edebiliyorduk ve tercihlerimizi sınavdan önce, puanları öğrenmeden yapıyorduk. Bu bizim için bir nevi piyango oynamak gibiydi. Genellikle ilk sınavın sonucunda aldığınız puanla kendinizi bir yere konumlandırıyor, ikinci sınav sonucu için tahminde bulunuyordunuz. Benim de becerilerim lise dönemimde fen bilimleri ve matematik alanındaydı. Lise son sınıfa geçtiğimde, okulumuzda Amerika'dan gelen bir ekip mesleki yönelim testi yaptı. O test sonucunda, benim sosyal bilimler alanında başarılı olabileceğim söylendi. Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi gibi. Oradan da zannediyorum, kafamda en çok Uluslararası İlişkiler kaldı.

İlk tercihlerim hep mühendislik alanındaydı ve onun altına da bir tane Uluslararası İlişkiler Bölümü yazmıştım. O zamanlar en yüksek puanlı Uluslararası İlişkiler Bölümü Ankara Üniversitesi'ndeydi. Bu nedenle o üniversiteyi yazmıştım. Ve orayı kazandım. Dolayısıyla, bu bölüme başlamam tesadüfi oldu; fakat sonrasında üniversiteyi bitirip yüksek lisans ve doktoramı yaptım. Bu alanda çalışmayı başlayıp, akademisyen olduktan sonra bu bölümün bana ne kadar çok uyan bir bölüm olduğunu fark ettim. Sonradan dönüp baktığımda bu alanı seçmiş olmaktan dolayı mutluyum. Herkese de tavsiye ettiğim alanlardan bir tanesi. Çünkü insana çok geniş bir perspektif kazandırdığını düşünüyorum.

(Gazete Fatih, 26 Şubat 2014)