Prof. Dr. Mustafa Aydın, AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye yönelik Çıkan Kararları Ekotürk Tv Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Ali Değermenci’ye değerlendirdi.

14 Aralık 2020

AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye yönelik kişisel yaptırım kararı çıktı. Kadir Has Üniversitesi'nden Prof.Dr. Mustafa Aydın, gündemi Ekotürk Tv Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Ali Değermenci’ye değerlendirdi. Aslında bu beklenen bir karardı. Bunun ilk sebebi AB’nin kendi arasında bölünmüş olması. Başta Almanya olmak üzere, Bulgaristan, Macaristan, İtalya, İspanya gibi ülkeler, Türkiye’yi AB’den tamamen uzaklaştıracak yaptırımların olmasını istemediler.

 

Bu hafta AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye yönelik kişisel yaptırım kararı çıktı. Çıkan kararı nasıl değerlendirirsiniz?

Aslında bu beklenen bir karardı. Zirveden önce hafif yaptırım çıkacağı yönünde beklentiler vardı ve öyle de oldu. Bunun ilk sebebi AB kendi arasında bölünmüş olması. Başta Almanya olmak üzere, Bulgaristan, Macaristan, İtalya, İspanya gibi ülkeler, Türkiye’yi AB’den tamamen uzaklaştıracak yaptırımların olmasını istemediler. Zaten bu görüşmeler Almanya’nın dönem başkanlığı yaptığı süreçte devam ediyor. Almanya ilişkileri pozitif bir yere taşımak istedi ama istenildiği gibi olmadı. Yaptırım konusunda baskı yapan Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi ve Fransa gibi ülkelerin öne sürdüğü argümanlar çok yer tutamadı.

 

KOMİSYON TÜRKİYE İLE ÇALIŞMAK İSTİYOR

Avrupa Birliği Komisyonun tavrı nasıl?

Komisyonun duruşu da çok önemli. Komisyon, son 5-6 aydır Türkiye-AB ilişkilerinin

normalleşmesi gerektiğini diplomatik bir dille bildiriyorlar. AB-Türkiye arasındaki Gümrük Birliği’nin revize edilmesi gerektiği de hem Türkiye hem komisyon tarafından dile getiriyordu. Yunanistan, Fransa, Kıbrıs Rum kesimi gibi ülkelerin politik nedenlerden buna karşı çıkmaları hem Türkiye’yi hem de komisyonu rahatsız ediyordu.

Daha fazlası için lütfen tıklayınız.