Prof. Dr. Mustafa Aydın'ın Habertürk.com Röportajı 27.01.2022

27 Ocak 2022

2022 yılına damga vuran Rusya-Ukrayna krizi daha sürecek mi, savaş kapıda mı? Avrupa, ABD ve Türkiye’de hangi başlıklar öne çıkacak? Dış politikada neler bekleniyor? Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın dış politikaya dair 2022 beklentilerini Haberturk.com’a açıkladı.

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın “Herhalde ülkelerden ziyade maalesef 2022'de de COVID-19 en çok konuşulacak. Muhtemelen yılın ilk yarısı bununla geçecek” diyerek 2022’de de gündemimizin ana maddesinin COVID-19 salgını olacağını ifade ediyor ve aşılar konusunda gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler arasındaki eşitsizliklerin de bu sürece etki edeceğini vurguluyor.

Bununla birlikte Aydın Rusya Ukrayna krizinin öne çıkan konulardan biri olacağını belirtiyor. 2022’deki beklentilerin en çok Amerika - Çin rekabetini konuşacağımız yönünde olduğunu ancak 2022 başlar başlamaz Kazakistan olayları ve Rusya-Ukrayna krizi ile bu tahminlerin değiştiğini belirten Aydın “Kazakistan'da biliyorsunuz bir halk hareketi oldu. Bunun belli yansımaları da oldu ve belki bu çerçevede, en azından 2022 ilk çeyreğinde Orta Asya ölçeğinde biraz daha jeopolitik gelişmeler konuşulacak gibi gözüküyor. Tabii daha önemli gelişme Rusya-Ukrayna sınırındaki gerginlik. Daha önemlisi bu kapsamda şimdiden NATO içerisindeki zaafiyetleri de ortaya çıkarmış durumda bu olaylar. O yüzden bence 2022’nin devamında biraz NATO'da konuşulacak. NATO'nun geleceği, NATO içinde neler yaşanıyor onlar da konuşulacak” diyerek 2022 için beklentilerini belirtiyor.

 

 

Röportajın tamamını okumak için tıklayınız.