Türkiye'de Avrupa ve Avrupa Birliği Algısı Araştırması Sonuçları Açıklandı

20 Ekim 2022

 

 

Global Akademi Genel Koordinatörü ve Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın yönetiminde gerçekleştirilen “Türkiye’de Avrupa ve Avrupa Birliği Algısı Araştırması” sonuçları, T.C. Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakçı'nın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Araştırma, Türkiye temsiliyetine sahip 26 ilde yaşayan 18 yaş üzeri 1.000 kişiyle yapılan görüşmelerle gerçekleşti. 

 

Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği, Global Akademi ve Jean Monnet Chair on Hybrid Threats in the EU ortaklığında hazırlanan ve Friedrich Naumann Vakfı Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen “Türkiye’de Avrupa ve Avrupa Birliği Algısı Araştırması”nın saha çalışmaları 18 Ağustos-27 Eylül 2022 tarihleri arasında Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama tarafından gerçekleştirildi.  

 “Türkiye’de Avrupa ve Avrupa Birliği Algısı Araştırması” sonuçları 20 Ekim 2022 Perşembe günü, Global Akademi Koordinatörü ve Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın ve T.C. Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakçı'nın katılımıyla İktisadi Kalkınma Vakfı ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda kamuoyuyla paylaşıldı. 

Araştırmaya göre, Avrupa ülkeleriyle işbirliğini Türkiye’nin güvenliği açısından önemli görenlerin oranı %56,4 iken, Avrupa ülkelerine duyulan güvende Almanya, İtalya ve İngiltere ilk üç sırada yer aldı. 

 

Anketin Türkçe versiyonuna ulaşmak için tıklayınız.

 

Anketin İngilizce versiyonuna ulaşmak için tıklayınız.